Home » Pedagog specjalny » CZYM JEST FONOHOLIZM I JAK WPŁYWA NA DZIECI?

CZYM JEST FONOHOLIZM I JAK WPŁYWA NA DZIECI?

Fonoholizm to uzależnienie od używania telefonu komórkowego, które stanowi realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Patologiczne korzystanie ze smartfona prowadzi do uzależnienia od bycia online oraz utraty kontroli, kiedy i gdzie korzystamy z internetu. Osoba z tym nałogiem nie może się obyć bez swojego telefonu i ciągle po niego sięga. Może to prowadzić do społecznej izolacji oraz zaniedbywania bliskich osób, nauki czy pracy, a w najgorszym przypadku nawet nie dbania o higienę osobistą czy o własne zdrowie. Wielu rodziców decyduje się na udostępnienie dziecku  telefonu komórkowego bez żadnych ograniczeń już na wczesnych etapach życia. Szacuje się, iż co drugie dziecko w wieku do 6 lat używa urządzeń elektronicznych regularnie, zaś blisko 43% uczniów i studentów zmaga się z uzależnieniem od smartfonów.

Przyczyny uzależnienie od telefonu

Jedną z często spotykanych przyczyn wśród młodzieży szkolnej jest ucieczka przed samotnością, a także duża nieśmiałość. Dzieci, które mają trudność w nawiązaniu prawidłowych relacji z rówieśnikami często uciekają do świata wirtualnego. Daje on im możliwość odizolowania się od przykrej dla nich rzeczywistości, powoduje zabicie czasu a także otwiera możliwość nawiązania znajomości internetowych. Drugim często spotykanym powodem uzależnienia jest chęć zaimponowania rówieśnikom. Nowoczesny smartfon wyposażony w zaawansowane funkcje staje się dla dziecka bowiem przepustką do zaimponowania kolegom.

Objawy uzależnienia od telefonu u dziecka

Typowe objawy uzależnienia od telefonu u dziecka to:

  • ciągłe posiadanie telefonu przy sobie,
  • sięganie po telefon bez wyraźnej przyczyny nawet co kilka minut,
  • korzystanie z telefonu podczas zajęć w szkole i na przerwie,
  • używanie telefonu w nocy,
  • zaniedbanie dotychczasowych obowiązków,
  • pogorszenie się ocen,
  • większa nerwowość,
  • zanik relacji rówieśniczych,
  • pogorszenie się relacji z rodzicami.

Jak leczyć uzależnienie od telefonu?

Jeżeli podejrzewasz, że Twoje dziecko jest uzależnione od korzystania z telefonu komórkowego, to warto zabrać je na konsultację z psychologiem lub psychoterapeutą uzależnień. Taki specjalista posiada odpowiednie narzędzia, dzięki którym może stwierdzić, czy nastolatek rzeczywiście zmaga się z uzależnieniem lub fobią związaną ze smartfonem. Dobrym sposobem na radzenie sobie z tym problemem jest uczestnictwo w grupach wsparcia. W niektórych przypadkach konieczna będzie wizyta u psychiatry oraz zażywanie przepisanych leków. Często również zaleca się detoks, czyli całkowitą rezygnację z korzystania z telefonu komórkowego albo dostęp do niego w ograniczonej formie.

Na postawie artykułów: https://akademia-dojrzewania.pl/artykuly/rodzice/uzaleznienie-od-telefonu-jak-pomoc-dziecku, https://klinika-lmc.pl/uzaleznienie-od-smartfona-u-dzieci-i-mlodziezy/

RP

  • 34
  • 1 040
  • 520 597

Stan powietrza w Jaźwinach

Skip to content